Zapobieganie kontuzjom w sportach zimowych

Przed nam właśnie świeżo rozpoczęty sezon sportów zimowych. Wielu z nas planuje spędzić aktywnie czas z rodziną lub przyjaciółmi na stoku. Warto pamiętać, że oprócz przygotowania sprzętu (nart, snowboardu,  odzieży) czy samochodu - najważniejsze jest przygotowanie naszego organizmu do uprawiania sportów zimowych. O tym jak to zrobić doradzają w poniższym artykule nasi fizjoterapeuci.



Dlaczego wcześniejsze przygotowanie do uprawiania sportów zimowych jest takie ważne?

Otóż podczas „białego szaleństwa” możemy się nabawić kontuzji, która uniemożliwi nam szusowanie po stoku oraz może nas „wyłączyć” z aktywności na jakiś czas. Kiedy przygotujemy nasz organizm do sezonu narciarskiego, nasza wydolność i koordynacja ruchowa wzrosną. Dzięki temu uda nam się bezpieczniej i w sposób bardziej kontrolowany pokonywać kolejne metry tras zjazdowych. Będziemy w stanie sobie wykonać więcej zjazdów bez dolegliwości bólowych na drugi dzień. Osoba, która wybierze się na stok bez przygotowania jest bardziej podatna na zmęczenie i posiada gorszą technikę jazdy. Nie pozostaje to bez wpływu na bezpieczeństwo jej i innych narciarzy czy snowboardzistów. Łatwiej w takim przypadku o błąd, który może nas sporo kosztować- kontuzja kolana, nadgarstka, barku czy kręgosłupa nie jest czymś nowym na stoku.

Jak się w takim razie przygotować i kiedy zacząć?
Najlepiej zacząć ok. miesiąca przed planowanym wyjazdem. Wówczas nasz plan treningowy może być równomiernie rozłożony w czasie i gwarantować narastanie stopnia trudności i intensywności ćwiczeń. Ćwiczymy wtedy 2-3 razy w tygodniu po ok. 30 min. Jednak warto podkreślić, że jeśli do naszego wyjazdu zostało znacznie mniej czasu nie oznacza to, że nie powinniśmy rozpocząć przygotowań. Nawet kilka dni pozwoli nam na minimalne przygotowanie do aktywności, obciązeń, zmęczenia i pozwoli poprawić nasze bezpieczeństwo na stoku.

Co ćwiczyć?
Kluczowymi mięśniami dla sportów zimowych zwłaszcza narciarstwa są mięśnie ud (m. czworogłowy, mm. przywodziciele) mięśnie pośladkowe i mięśnie brzucha. Ćwiczenia zawsze powinny być poprzedzone kilku minutowa rozgrzewką, która przygotuje organizm do treningu. Następnie przechodzimy do ćwiczeń, które powinny opierać się głownie na aktywności kończyn dolnych. Wypady nóg, przysiady (jednonóż, obunóż), podskoki, wyrzuty nóg w pozycji klęku podpartego, przeskoki przez przeszkody, bieg po schodach zwłaszcza w dół to tylko niektóre z ćwiczeń które pozwolą nam przygotować nasze nogi do uprawiania narciarstwa czy snowboardu „bez bólu”. Warto też dodać, że sporty zimowe głównie opierają się na dobrej koordynacji i wytrzymałości. Z pomocą w wyrabianiu tych umiejętności przyjdą nam m. in. marszobieg, jazda na rowerze oraz basen.

Tak więc dbając o swój  komfort i bezpieczeństwo na stoku zachęcamy do przygotowania się do sezonu. Najlepiej jeśli podejmujemy aktywności opisane w artykule cały rok, a przed wyjazdem zwiększymy intensywność i częstotliwość ćwiczeń. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć przygotowania. Nawet kilka dni może być dla nas kluczowe.

Życzymy udanego i bezpiecznego sezonu zimowego, a wszystkim, którzy chcieliby otrzymać więcej wskazówek lub przygotować się do zimowego szaleństwa pod fachowym okiem fizjoterapeuty zapraszamy do zapoznania się z ofertą terapii indywidualnej w naszym Centrum Rehabilitacji.

Komentarze

Popularne posty