Nadciśnienie – podstępny wróg



Dane liczbowe odnośnie nadciśnienia są przerażające i alarmujące. Dlatego w Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, który przypada 17 maja pytamy naszego Ordynatora, lekarza ortopedę,  specjalistę rehabilitacji medycznej dr Piotra Palucha o najważniejsze kwestie dotyczące naszego  ciśnienia krwi i rehabilitacji.

CRS: Doktorze, dziś Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego nie mogę więc nie zacząć od podstawowego pytania -  jak prawidłowo wykonywać pomiar ciśnienia  w warunkach domowych?
Dr Piotr Paluch: W warunkach domowych zalecany jest pomiar aparatem automatycznym o potwierdzonej wiarygodności. Kupując ciśnieniomierz warto sprawdzić czy jest on na liście dostępnej tutaj lub tutaj. Pomiaru dokonujemy na ramieniu, nie na nadgarstku. Mankiet powinien być odpowiedniego rozmiaru – z poduszką gumową obejmującą 80-100% obwodu ramienia i o odpowiedniej szerokości. Przed pomiarem powinniśmy odpocząć kilka minut w pozycji siedzącej.  Ramię, na którym dokonujemy pomiaru powinno znajdować się na poziomie serca, a ręka powinna być podparta. Usiądźmy wygodnie (podparte plecy, nogi nieskrzyżowane, stopy oparte na ziemi). Dolna krawędź założonego mankietu powinna znajdować się ok. 3 cm powyżej zagięcia łokciowego. Optymalnie jest wykonać 2 pomiary na tym samym ramieniu w odstępie 1 min. Za prawidłową wartość ciśnienia tętniczego w pomiarach wykonywanych samodzielnie przyjmuje się wg wytycznych wartości niższe niż 135/85 mm Hg (średnia z pomiarów w ciągu kilku dni).
CRS: Kiedy powinniśmy się zaniepokoić i udać do lekarza?
Dr Piotr Paluch: Do lekarza rodzinnego powinniśmy się udać wtedy, gdy ciśnienie mierzone przez nas jest wyższe niż prawidłowe. Dodatkowym wskazaniem do wizyty u lekarza jest pojawienie się objawów takich jak dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, duszność, szybko się męczymy, zauważamy pogorszenie wzroku, pojawiają się obrzęki i zawroty głowy.

CRS: Na pewno wielu z naszych pacjentów nurtuje kwestia czy nadciśnienie tętnicze może być przeciwwskazaniem do rehabilitacji.
Dr Piotr Paluch: Nieuregulowane, źle kontrolowane ciśnienie tętnicze jest przeciwwskazaniem do każdego rodzaju rehabilitacji. Aby móc rozpocząć terapię niezbędne jest wyrównanie ciśnienia i objęcie go odpowiednim leczeniem. Przeciwwskazaniem do rehabilitacji są też powikłania narządowe powstające w przebiegu nadciśnienia np. niewyrównana niewydolność krążenia.

CRS: Czy w ofercie Centrum Rehabilitacji Swoszowice są jakieś zabiegi, które są szczególnie wskazane jeśli ktoś oprócz schorzeń narządu ruchu choruje również  na nadciśnienie?
Dr Piotr Paluch: W profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego znaczenie ma przede wszystkim modyfikacja stylu życia. W szczególności dieta redukująca ilość spożywanej soli, redukcja masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie ilości spożywanego alkoholu. Wskazane jest spotkanie z dietetykiem, aby ocenić czy nasza dieta na pewno jest prawidłowo zbilansowana i czy nie występuje w niej nadmiar składników sprzyjających rozwojowi nadciśnienia.  Ważna jest również aktywność fizyczna. W naszym centrum rehabilitacji w doborze odpowiednich ćwiczeń i intensywności może pomóc doświadczony fizjoterapeuta np. w trakcie gimnastyki indywidualnej lub spersonalizowanej terapii. Biorąc pod uwagę, że nadciśnienie tętnicze często występuje u osób z cukrzycą, insulinoopornością, podwyższonym stężeniem kwasu moczowego, hipercholesterolemią lub dyslipidemią można przy wyrównanym ciśnieniu tętniczym polecić kąpiele siarczkowe, które poprzez swoje wielotorowe działanie pozytywnie wpływają na wymienione wyżej czynniki.

CRS: Doktorze, bardzo dziękuję za rozmowę. Mam nadzieję, że powyższe wytyczne pomogą naszym pacjentom we właściwym kontrolowaniu ciśnienia.

Komentarze

Popularne posty