Jak prawidłowo odśnieżać?
Klimat w Polsce z każdym rokiem się ociepla i nie doświadczamy już długich mroźnych zim. Mieszkańcy domków jednorodzinnych muszą się jednak liczyć z tym, że gdy spadnie biały puch mają obowiązek odśnieżyć nie tylko teren swojej posesji, ale również chodnik bezpośrednio przed nią. Jest to praca fizyczna, która bez odpowiedniego przygotowania i techniki może zakończyć się bolesną kontuzją. Jak więc zdrowo odśnieżać?
Sprzęt do odśnieżania.
Już przed sezonem należy zaopatrzyć się w odpowiednią łopatę do śniegu. Właściwej długości trzonek oraz jak najmniejsza waga samej łopaty znacząco zmniejszą obciążenie kręgosłupa podczas odśnieżania. Polecamy lekki aluminiowy styl oraz plastikową łopatę. Jeśli odśnieżania mamy dużo, warto pomyśleć o małym spalinowym pługu – istnieją nawet specjalne podzespoły montowane do kosiarek. Nasz kręgosłup z pewnością będzie wdzięczny za tą inwestycję.
Rozgrzewka.
Wystarczy 5 minut rozgrzewki przed właściwym odśnieżaniem, aby przygotować nasze ciało do wysiłku. Zwłaszcza podczas niskich temperatur należy odpowiednio się rozgrzać, aby zminimalizować możliwość wystąpienia przeciążeń i kontuzji.
Polecamy krótki energiczny marsz połączony z rozciąganiem pleców i klatki piersiowej. Wskazane są też wymachy i krążenia ramionami oraz biodrami.
Polecamy krótki energiczny marsz połączony z rozciąganiem pleców i klatki piersiowej. Wskazane są też wymachy i krążenia ramionami oraz biodrami.
Właściwa technika.
1. Dużo korzystniej jest odgarniać śnieg, niż go przerzucać.
2. Śnieg należy odgarniać lub odrzucać do przodu, przed siebie. Bardzo niekorzystne są ruchy skrętne ciała połączone z dźwiganiem ciężarów.
3. Śnieg należy podnosić wykorzystując mięśnie nóg. Należy zgiąć nogi w kolanach i starać się utrzymywać proste plecy.
4. Przy wyrzucaniu śniegu ciężar powinien znajdować się jak najbliżej ciała, nie należy odrzucać śniegu daleko, wyciągając ramiona mocno w przód. Lepiej podejść z łopatą do miejsca, gdzie odrzucimy śnieg.
5. Gdy śniegu jest dużo, można odśnieżać stopniowo, odgarniając poszczególne jego warstwy.
6. Nie wolno zapominać o właściwym obuwiu, aby uniknąć potknięcia i urazu związanego ze śliskim podłożem.
Jeśli mimo dobrego przygotowania doszło do jakiejś kontuzji postarajmy się poprosić o pomoc kogoś innego i nie kończmy odśnieżania samodzielnie. Gdy po odpoczynku ból nie przechodzi lub nasila się zadbajmy o kontakt z fizjoterapeutą lub lekarzem np. z Centrum Rehabilitacji Swoszowice, aby jak najszybciej zdiagnozować i złagodzić dolegliwości.
Miłośnikom odśnieżania życzymy miłej pracy, a antyfanom tej czynności łagodnej zimy!
Komentarze
Prześlij komentarz